top of page
spotkanie szóste
31 październik 2015 r.
temat konferencji:

" Partnerstwo w małżeństwie"

spotkanie prowadzą
Iza i Zbyszek
Należy zacząć od tego, że małżonkowie: Iza ze Zbyszkiem przedstawili dwie definicje partnerstwa. Mianowicie, partnerstwo jako partnerstwo, oraz partnerstwo w związku.
Czy jest jakaś różnica?
Na to pytanie wszystkie zebrane pary odpowiedały sobie podczas całego spotkania ;)

Chcemy tworzyć szczęśliwy, oparty o partnerstwo związek? Sprawiedliwie dzielić obowiązki domowe, wspólnie podejmować decyzje i czuć szacunek i miłość partnera?  Poznajmy 5 najważniejszych zasad, dzięki którym z pewnością uda się nam wprowadzić partnerstwo z związku:

 

1. Decydujmy wspólnie

To on decyduje, jak spożytkować wspólne oszczędności, dokąd pojechać na wakacje czy kogo zaprosić na przyjęcie? Nie zgadzaj się na taki układ! Przypomnij mężowi, że twoje życzenia są równie ważne jak jego, więc nie pozwolisz, by stale spychał cię na drugi plan. Zapowiedz także, że odtąd konflikty tego typu będą musiały się kończyć kompromisem (np. w sobotę – działka, w niedzielę – do mamy). Stworzycie wtedy zgodny tandem, w którym nikt nie będzie czuł się przegrany!

 

2. Obowiązki dzielmy uczciwie

Zawsze wszystko robisz w domu sama? Pora zmienić domowe zwyczaje. Spokojnie porozmawiaj o tym z mężem i podzielcie się sprawiedliwie obowiązkami. Nie wprowadzajcie na siłę jednak podziału zadań pół na pół. Jeśli np. u ciebie w biurze terminy naglą, większość prac domowych powinien przejąć partner. I odwrotnie. Takie zasady funkcjonowania w związku zawsze się sprawdzają!

 

3. Oboje mamy prawo do prywatności

Dajcie sobie więcej swobody. To dobrze służy związkowi, gdy obie strony mogą mieć choćby najmniejszy, ale swój własny świat. Co to oznacza? Raz spędzacie czas we dwoje (umawiacie się np. na miły wieczór w kinie), a kiedy indziej, gdy on woli zostać w domu, ciebie zaś ciągnie do przyjaciół, każde robi to, na co ma ochotę. I nikt nie zgłasza o to pretensji.

 

4. Szanujmy się wzajemnie

Powoli zapominacie o uprzejmości? A więc umówcie się, że takie słowa jak: dziękuję, przepraszam, proszę będą na porządku dziennym. On wyczyścił ci buty lub zaparzył kawę na dzień dobry? Okaż wdzięczność. Partner też nie powinien uważać, że po kilku czy kilkunastu latach wspólnego życia wszystko mu się należy. Nie unikajcie rozmów na drażliwe tematy, ale kontrolujcie emocje. Lepiej ugryźć się w język, nim w gniewie powiedzieć coś, czego potem będziecie żałować. Opanowanie ułatwia porozumienie!

 

5. Dzieci wychowujmy wspólnie

Mąż mógłby być lepszym tatą? Zacznij go wciągać do ojcowskich zadań! Rano niech np. odprowadza malca do przedszkola, a wieczorem czyta mu bajki. Przypominaj mu też, że w sobotę może wybrać się ze smykiem na basen, a w niedzielę pograć z nim w piłkę. Ojciec powinien znaleźć czas, by przepytać dziecko przed klasówką czy uzgodnić z nim rozsądną godzinę powrotu z dyskoteki. Jego rola w wychowywaniu pociech jest równie ważna jak twoja!
"To, że kocham ciebie,
nie daje ci prawa, byś mnie krzywdził,
a mnie, nie daje mi prawa do tego,
 bym złamała własną przysięgę małżeńską".

 

W obliczu poważnego kryzysu małżeństwa
możemy szukać rozwiązań „łatwych”,
 albo mądrych i uczciwych.

... pamiętajmy o tym,  że mamy okazje aby być tym kawałeczkiem drewna, który wrzucony do gorzkiej, śmiercionośnej wody sprawia, że woda ta staje się źródłem życia.

                                                                                                               Wj 15,25

2. Spotkanie małżeńskie

PYTANIA DO PRZEPRACOWAMIA PRZEZ PARY:
a ... co na TO, mowa ciała?

3. Przerwa

Pyszna kawa, pyszny tort....
to spełnione marzenie po wyczerpującej partnerskiej współpracy ... ;)

4. Warsztat

   Tym razem czas przeznaczony na warsztat przeznaczyliśmy na naglące sprawy podczas dzielenia się ...

5. Ślubowanie

... jak zwykle ... ciepło, puchato i całuśnie ...

DO ZOBACZENIA
5 grudnia 2015r.
o godz. 9.00 - 14.00
bottom of page